Η Αλίκη στην Χώρα των Θυμάτων

Πρόκειται για ένα παραμύθι βασισμένο στην ιστορία της Αλίκης του Λιούις Κάρολ. Η δική μας Αλίκη μπαίνει σε έναν φανταστικό κόσμο στον οποίο μπορεί να ακούει κάθε ζωντανό πλάσμα: ανθρώπους, ζώα, φυτά, ακόμα και μικρόβια. Εκεί, θα ανακαλύψει πως υπάρχουν θύματα κοινωνικών στερεοτύπων, που θα της θυμίσουν τον δικό της κόσμο.

Σύλληψη σεναρίου - Σενάριο - Σκηνοθεσία - Σκηνικά - Κοστούμια: Όμιλος Αριστείας & Δημιουργικότητας Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ηρακλείου 2017-18 «Θεατρικό και Καλλιτεχνικό Εργαστήρι»

Μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στον Όμιλο το σχολικό έτος 2017-2018:
Λυδία Αμβροσιάδη, Ηλίας Βρύνας, Μάνος Γιαλιτάκης, Γεωργία Γκιαουράκη, Παναγιώτης Κατσαρός, Κωνσταντίνος Κατσούλης, Μαριεύα Κορνηλάκη, Βαρβάρα – Άρτεμη Κοντοφρυού, Λίνα Κορναράκη, Κάλλια Λαδουκάκη, Μαρία Λαδουκάκη, Σόνια Λάμο, Μαρία – Ελένη Λαμπράκη, Φάνης Λιοδάκης, Γεράσιμος Λογιωτατόπουλος, Αριάδνη - Άνοιξη Μελετάκη, Κάτια Μπροκαλάκη – Γούναρη, Γιάννης Ντούλης, Μαρία Παπαδοπούλου, Φαίδρα Πέτση, Ειρήνη Πρεκατσουνάκη, Θανάσης Πυλιώτης, Ενρίκο Φαβορίτο, Γιώργος Φανουράκης.

Μουσική Επένδυνη: Κωνσταντίνος Κατσούλης, Παυλίνα Σκουλικάρη, Γιώργος Φανουράκης

Αφίσα παράστασης: Ηλίας Βρύνας

Επίβλεψη, εμψύχωση και ευθύνη ομάδας: Χάρης Δημητρακόπουλος, Μαρία Πολυχρονάκη

Το βιβλίο

Άδεια Creative Commons
Μπορείτε να κατεβάσετε την ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου εδώ.
Το έργο διατίθεται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού - Παρόμοια Διανομή 4.0 Διεθνές .

Teaser

Η Αλίκη στην χώρα των θυμάτων - Γιώργος Φανουράκης & Γεωργία Βασιλαράκη